Dövmenin Yan Etkileri

Bu güne değin binlerce insana dövme uygulaması yaptık, tavsiye ettiğimiz merhem dışında herhangi ciddi bir yan etki ile karşılaşmadık. Tavsiye ettiğimiz merhemin binde bir oranlarda da olsa bazı arkadaşlarda alerjik reaksiyon gösterdiğini gözlemledik.

Ancak bu tip alerjik reaksiyonlar, dövmeye merhem uygulamayı bıraktıktan sonra kısa sürede normale dönüyor. Kimi insanda dövmenin olduğu bölgede zaman zaman kaşıntı, sivilce çıkması gibi durumlarla karşılaşabiliyoruz. Ancak yukarıda belirttiğim gibi bu tür durumlarda dahi ciddi bir sorun ile karşılaşmadık. Sonuçta zaten vücuda dövme yaptırmak doğal bir durum değil, dövme uygulanan bölge elbette vücudun diğer bölgelerinden daha hassas olacaktır. Deri altına yoğun boya pigmentleri giriyor, çok yoğun olması durumunda bazı insanlarda kaşıntı yapma durumu oluşabilir. Tabiî ki dövmeyi uygulayan sanatçının ne şekilde uyguladığıyla da ilgilidir.

Biz dövmeciler elbette tıp adamı değiliz. Fakat ülkemizde bir çok dövmeci hijyen, sterilizasyon konularında herhangi bir kursa tabi tutulmamış, kulaktan duyma yalan yanlış bilgilerle bu işleri yapmaktadırlar. Dövme uygulamasının sonucunda cilt kanseri olabileceği konusu son yıllarda ülkemizde dövmenin yaygınlaşmasıyla birlikte yaygın bir söylenti oluşmuş durumda.

Ülkemiz dövmecilerinin birkaç yıl öncesine kadar herhangi bir meslek kuruluşunun olmaması nedeniyle geçmiş yıllarda, bazı medya kuruluşları dövmeni popülaritesinden yararlanarak, konu hakkında asparagas haberler yayınlıyorlardı. Dolayısıyla toplumumuzda bu tip bir ön yargının oluşması kaçınılmaz oldu. Ancak onca yıllık meslek hayatımda, cezaevlerinde ve gençlerin kendi evlerinde çok ilkel tekniklerle gayrı hijyen ortamlarda dahi, yaptıkları dövmeler sonucunda dahi şimdiye kadar bir insanın cilt kanseri olduğuna dair herhangi bir duyum almadım. Kaldı ki bizim gibi çalışan dövme stüdyoları kullandıkları boya ve ekipmanlar sadece ve sadece dövme için üretilmiş, Avrupa Standartlarında ürünlerdir. Ve bu tür dövme boyaları Avrupa Sağlık Bakanlıkları, yada benzeri kurumlar tarafından onaylanmak suretiyle üretiliyor. Ancak kontrolsüz üretilmiş özellikle uzak doğu menşei li boyaların ne şekilde reaksiyon göstereceğini kestirebilmek mümkün değil. Bize göre asıl yan etki kullanılan malzemenin nasıl bir dövmecinin kullandığıyla ilgilidir, hijyen, sterilizasyon, hatta ve hatta eldivenlerini ne şekilde kullanacağını dahi bilmeyen bir dövmecinin yapacağı dövmeden, bir çok günümüz bulaşıcı hastalığa yakalanma olasılığı maalesef çok yüksek. Konu ile ilgili hijyen ve sterilizasyon makalemize bakabilirsiniz.

Bize Nasıl Ulaştınız

clock-iconTum zamanlarda
graph-iconEn Guvelinir Ortam
money-iconEn uygun Fiyat garantisi

© 2013 - 2016 Tattoo by Tayfun  |  Design by Ümit Yaşar ENGİN